Proje Kapanış Töreni: Ankara Akar Hotel

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Anadolu Ajansı (AA) ve Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yürütülen “Dijital Çağın Okuryazar Bireyleri” projesinin kapanış töreni 28 Haziran 2019 tarihinde Ankara Akar Hotel’de yapıldı.

Tüm katılımcı öğretmenlere ve Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğünde görev yapan proje personeline sertifikalarının verildiği kapanış töreninde, proje etkinlik haftasına katılan medya okuryazarlığı dersi öğretmenlerinden, 2019-2020 eğitim öğretim yılı başlangıcında görev yapacakları okullarda medya okuryazarlığı kulüpleri oluşturmaları, projede eğitimini aldıkları etkinlikleri öğrencileriyle de üretmelerine yönelik beklentiler dile getirildi.
Sosyal bilimler ve iletişim bilimleri alanında yürütülen söz konusu proje etkinliklerine katılan ülkemizin 49 farklı şehrinden 96 öğretmen, 8 gün süren etkinliklerin ardından Ankara’dan memleketlerine uğurlandı.

Proje Etkinlik Haftası Ankara Etkinlikleri: TRT-AA-BTK

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen “Dijital Çağın Okuryazar Bireyleri” projesinde iş birliğine gidilen kurum etkinlikleri 26-28 Haziran 2019 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi.
25 Haziran 2019 tarihinde proje etkinliklerinin başladığı şehir olan Konya’dan Ankara’ya seyahat eden 112 kişilik proje ekibi (katılımcı öğretmenler, eğitmen ve rehberler), 28 Haziran 2019 tarihine kadar Ankara’da kalarak iş birliğine gidilen kurumları ziyaret etti ve proje etkinlik haftasını yine bu şehirde noktaladı.
Söz konusu proje kapsamında iş birliği yapılan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Anadolu Ajansı (AA) etkinlikleri 26-27 Haziran 2019 tarihlerinde, Ankara’da yer alan adı geçen kurumların etkinlik salonlarında başarıyla gerçekleştirildi.

Proje Etkinlik Haftası Konya Etkinlikleri

Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), Anadolu Ajansı (AA), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle yürütülen “Dijital Çağın Okuryazar Bireyleri” projesinin hazırlık ve temel eğitimleri 21-25 Haziran 2019 tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirildi.
Konya Büyükşehir Belediyesinin de hem materyal hem de katılımcı motivasyonu alanlarında desteklediği proje kapsamında katılımcılar, tişörtleri üzerine tasarladığı mesajları Konya Mevlana Müzesinde ve Meydanında halkla paylaştı. Medya okuryazarlığının önemine dikkat çeken ve katılımcı öğretmenler tarafından tasarlanan onlarca tasarım, müze ziyaretçilerinden ve halktan büyük bir ilgi topladı. 23 Haziran 2019 Pazar günü Mevlana Müzesini ziyaret eden proje katılımcısı öğretmenler, kısa bir şehir turunun ardından Konya Büyükşehir Belediyesinin koordinatörlüğünde Akyokuş Konya Mutfağında bir akşam yemeğine davet edildi.
Yemeğin ardından proje ekibinde görev alan akademisyenlere (proje uzmanı ve eğitmenleri), Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik, Spor ve Eğitim Daire Başkanı Alper ORAL ve Konya İl Millî Eğitim Müdürü Seyit Ali BÜYÜK tarafından teşekkür belgesi verilerek katılımcı öğretmenlere hediye takdimi yapıldı.
21-25 Haziran 2019 tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirilen şu etkinlikler ile projenin temel ve hazırlayıcı eğitimleri gerçekleştirilmiştir:
1. Değişen Okuryazarlık Algısı: Dr. Öğretim Görevlisi Mustafa AYDIN
2. Dijital Çağın Bireyleri: Doç. Dr. Adnan ALTUN
3. Medya ve Etik: Yanlış ve Yanıltıcı Haberler: Prof. Dr. Erol Nezih ORHON
4. 21. Yüzyılda Belge ve Bilgi Paylaşımı ile Modern Uygulamalar: Prof. Dr. Emine Nilüfer PEMBECİOĞLU
5. Medya ile Bir Kampanya Yürütüyorum: Hüseyin SAYIN
6. Sosyal Sorumlu Blog Yazarlığı: Dr. Öğretim Üyesi Salih GÜRBÜZ
7. Sosyal Medyanın Geleceği: Doç. Dr. Adnan ALTUN
8. Düşünceden Yayına TV Programı: TRT Prodüktörü Selim PEKSARI
9. Dijital Vatandaşlık: Aslı SÜREK
10. Medya Okuryazarlığının Propagandasını Yapıyoruz: Doç. Dr. Adnan ALTUN, Ebru ARDIÇ
11. Film Atölyesi: Prof. Dr. Erol Nezih ORHON
12. Bir fikrim var: Radyoya Program Yapıyorum: TRT Prodüktörü Kurtuluş ÖZYAZICI
13. Çizgi Film Yapmayı Öğreniyorum: Doç. Dr. Fethi KABA, Öğr. Gör. Tahir Kutluay AKSOY
14. Dijital Efektlerle Medyada Yazıyorum: Öğr. Gör. Osman ADAY, Ali AVLAR, İsmail Berkay TOPATAN
15. Geleceğin Gazetecileri: Prof. Dr. Emine Nilüfer PEMBECİOĞLU, Sercan İLDEM

25 Haziran 2019 tarihinde Ankara’ya giderek iş birliği yapılan kurumlardaki (TRT, AA, BTK) etkinliklere katılacak olan katılımcı öğretmenlerden, proje etkinlik haftasının tamamlanmasının ardından okullarına dönüşlerinde medya okuryazarlığı dersi ve kulüpleri kapsamındaki öğrencileriyle benzer etkinlik ve projeler üretmeleri istenecek.

Proje Etkinlik Haftası Açılış Töreni

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında, Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), Anadolu Ajansı (AA), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle yürütülen “Dijital Çağın Okuryazar Bireyleri” projesinin açılış programı, 21 Haziran 2019 tarihinde Konya Anemon Otelde gerçekleşti.
Sosyal bilimler ve iletişim bilimleri alanında yürütülen proje kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından (49 ilden 96 öğretmen) katılımcı öğretmenler Konya’ya gelerek 8 gün sürecek bir eğitime başladı.
Program, proje koordinatörü Hüseyin Sayın’ın bilgilendirme konuşması ile başladı. “Dijital Çağın Okuryazar Bireyleri” projesinin TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında yürütülen diğer projelerden çalışma alanı açısından farklı olduğunu belirten Sayın, bu projelerin çoğunlukla fen bilimleri alanında yapıldığını, bu projenin ise sosyal bilimler alanında yürütüldüğünü söyledi. Konuşmasında, projenin başvuru ve çağrı dönemleri hakkında da bilgi veren Sayın, 49 ilden 96 öğretmenin 8 gün sürecek bir eğitime katılacaklarını da ifade etti.
Konya İl Millî Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük de yaptığı konuşmada “Dijital Çağın Okuryazar Bireyleri” projesinin önemine dikkat çekerek bu kapsamda verilecek eğitimlere katılmak üzere Konya’ya 49 farklı ilden gelen öğretmenleri ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. TÜBİTAK gibi saygın bir kuruluş tarafından desteklenen bu projenin akademisyen ve öğretmenlerimizin katkıları ile iyi bir sonuç çıkaracağını, bu çalışmaların çocuklarımızı “bugüne uyandıracağını” ifade etti. Öğrencilerimizin böylece 21. yüzyıl becerileri başta olmak üzere, gelecek asırlara da uzanan bilgi, beceri ve donanımları kuşanacaklarını da sözlerine ekledi. Son olarak desteklerinden dolayı TÜBİTAK’a, TRT’ye, Anadolu Ajansına, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna, Valiliğimize, Konya Büyükşehir Belediyesine ve uzman akademisyen ile proje eğitmenlerine teşekkürlerini iletti.
Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın da konuşmasına Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ın selamlarını ileterek başladı. Böyle bir eğitim faaliyeti içerisinde bulunuyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Aydın, Hz. Mevlana’nın “Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım” sözünü hatırlattı. Bugünün dünyasında dijital ve sanal ortamda belli bir aşamaya ulaşmanın çok önemli olduğunu söyledi. Gelişen dünyaya adapte olabilmek için çağı yakalamak gerektiğini de ifade ederek “Dijital Çağın Okuryazar Bireyleri” projesinin çok önemli bir işlevi yerine getirdiğini sözlerine ekledi. Projenin hazırlanmasında ve yürütülmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini de iletti.
Programa Konya Vali Yardımcısı ve İl Millî Eğitim Müdürünün yanı sıra İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Servet Altuntaş, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden gelerek projede görev alan akademisyenler ve 49 farklı şehirden katılımcı olarak seçilen öğretmenler katıldı.
Protokol konuşmalarından önce başlayan “Değişen Okuryazarlık Algısı” etkinliği ile proje etkinlik haftasına hazırlık yapan katılımcılar protokol konuşmalarının ardından projede danışmanlık (proje uzmanı) görevini yürüten akademisyenlerin konuşma ve etkinlikleriyle temel eğitim sürecine başladı.

Proje Logomuz Tasarlandı

Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak Medya Okuryazarlığı dersi öğretmenlerine yönelik TRT, AA ve BTK iş birliğiyle 21-28 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenleyeceğimiz TÜBİTAK Projemizin logo tasarım süreci tamamlandı. Logo tasarımını yapan başta Proje Rehberimiz Tahir Yaman olmak üzere logo …

Proje Etkinlik Haftası Planlama Görüşmesi

Ülkemizin dört bir yanında görev yapan Medya Okuryazarlığı dersi öğretmenlerine yönelik planlanan “Dijital Çağın Okuryazar Bireyleri” adlı projenin kabul edilmesinin ardından, Konya İl Milli Eğitim Müdür Vekili Servet ALTUNTAŞ ile Proje Yürütücüsü Hüseyin SAYIN, projenin etkinlik haftasının detaylı olarak planlanması …

Proje Sözleşmeleri İmzalandı

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamına 2018/2 çağrısına cevaben Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğünün yürütücülüğünde başvurusu yapılan ve TÜBİTAK tarafından 218B646 numarayla desteklenemesine karar verilen “Dijital Çağın Okuryazar Bireyleri” isimli projenin, sözleşme süreci 24 Ocak 2019 …

Projemiz Kabul Edildi

Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak başvurusunu yaptığımız; TRT, Anadolu Ajansı (AA) ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) paydaş kurum olarak yer aldığı, “Dijital Çağın Okuryazar Bireyleri” isimli TÜBİTAK-4004 projemiz 218B646 proje numarasıyla kabul edilmiştir.  2018/2 Çağrı Dönemi kapsamında …

Proje Başvurusu Yapıldı

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamına 2018/2 çağrısı doğrultusunda Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak “Dijital Çağın Okuryazar Bireyleri” isimli proje ile yapılan başvuru süreci, elektronik imzaların atılmasının ardından 23 Ekim 2018 tarihi itibarıyla tamamlanmıştır. Uzun …