Nuran Çoban

Nuran ÇOBAN

Türkçe Öğretmeni

   İnsan hayatında bazen öyle anlar var ki hayata, yaptığı işe olan bakış açısını değiştirir. İşte TÜBİTAK 4005 “Geleceğin Okuryazarlarını Yetiştiren Öğretmen Eğitimi” benim için de böyle anlardan biriydi. Geçen yıl böyle bir eğitimin olacağını öğrendiğim zaman içeriğini tam bilmesem de bana isminden dolayı çekici gelmişti çünkü kitap sevdalısı bir kişi olduğumdan dolayı okuryazarlık kelimesi bile beni etkilemeyi başarmıştı. (…)

(devamını oku)

Hümeyra Durmaz

Hümeyra DURMAZ

Sosyal Bilgiler Öğretmeni

   Bir Cumartesi günü, güncel haberleri okurken çaldı telefonum. Hâlâ okuduğum haberin etkisindeydim. Telefondaki ses, “İl Emniyet Müdürlüğünden arıyorum.” deyince çıkardım âdeta dikenlerimi. Başladım hemen ters cevaplar vermeye ve hazırdım her an telefonu kapatmaya. Ancak bir mailden bahsediyordu ses, “TÜBİTAK” diyordu “MEDYA OKURYAZARLIĞI” diyordu. “Bir dakika!” dedim, “Siz İl Emniyet Müdürlüğünden arıyorum dememiş miydiniz?”… Hafifçe güldü ses “Hayır Hocam, ‘İl Millî Eğitim’” dedim, dolandırıcı zannettiniz değil mi?”… Güldük. İşte böyle başladı benim bu güzel projeye dâhil olma hikâyem…

(devamını oku)

coşkun yıılmaz

Coşkun YILMAZ

Sosyal Bilgiler Öğretmeni

   16-21 Ocak 2017 tarihleri arasında, Konya ilinde düzenlenen, TÜBİTAK destekli “Geleceğin Okuryazarlarını Yetiştiren Öğretmen Eğitimi”ne katıldım. Bu eğitime katılmak istememin en önemli nedeni sosyal bilgiler öğretmeni olarak görev yaptığım okulumda aynı zamanda medya okuryazarlığı derslerine de girmemdi. Proje ekibinin medya okuryazarlığı ders kitabının yazarları olması, projeyi anlamlandıran nedenlerden biri oldu.

(devamını oku)

Sebahattin Öz

Sebahattin ÖZ

Sosyal Bilgiler Öğretmeni

   Beş günlük eğitimimizin her aşamasında yeni ve güzel tecrübeler edindim. Eğitimin ilk günündeki ortak sunumlarda birbirinden farklı pek çok konuşmacının içeriklerini öğretici ve akılda kalıcı bir şekilde nasıl anlatılabileceğini öğrendim.

(devamını oku)

Hale Şahin

Hale ŞAHİN

Türkçe Öğretmeni

   Proje etkinliklerine katılmadan önce çok heyecanlanmıştım. Çünkü bu eğitimin artık alfabe öğretmek ya da daha üst bir tanım olarak sadece okullardan aldığı öğretimle kazanımlara sahip olan birey yetiştirmek gibi bir eğitim olmadığını anlamıştım. Bu eğitimin günümüzün en önemli güçlerinden olan medyanın dilini anlattığını düşündüm. Ben bu eğitimi neden almalıydım peki?

(devamını oku)

Füsun Kılıç

Füsun KILIÇ

Türkçe Öğretmeni

   Bir haftada TV programı hazırlamaya, “YouTube” kanalında dijital hikâye yayınlamaya, radyo programı sunmaya, gazeteci olmaya, medyayı kullanarak sosyal içerikli kampanya yürütmeye var mısınız?

(devamını oku)

Emre Gökçe

Emre GÖKÇE

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

   Altı günün her bir dakikasını dolu dolu öğrenerek ve her gün kendimizi bir adım ileriye atarak geçirdik. Her etkinlik esnasında, o etkinliği öğrencilerimle uygulayabilecek olmanın heyecanı çalışmalarımızı daha bir şevk ile yapmamızı sağladı. Altı günün sonunda sadece tüketen değil, dilediği medya ürününü üretebilen 96 öğretmen vardı salonda.

(devamını oku)

ayşegül sezgin

Ayşegül SEZGİN

Sosyal Bilgiler Öğretmeni

   Andrew Wright “We are all stories” (Hepimiz bir hikâyeyiz.) der. “Sabah kalktığımız an güne hazırlanırken kendimizi o günkü hikâyemize hazırlarız.” diye devam eder. Proje etkinliklerinde özellikle dijital hikâye hazırlama etkinliğinden bahsetmek istiyorum:

(devamını oku)

ayhan yücel

Ayhan YÜCEL

Tarih Öğretmeni

   2016 Eğitim Öğretim Yılı’nın sonuna doğru proje eğitimine başvurumu yaptım. Konya Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE biriminden geri dönüş yapılarak bana bazı sorular yöneltildi. “Eğitimde yenilik, sosyal medya, eğitim öğretimde yeni yaklaşımlar” deniyordu. Çok şaşırdım, çünkü rastgele seçim yapmak istemiyorlardı. Ama çokta sevindim. Çünkü her başvuru yapan kişiyi almıyorlar ve bu işe gönül vermiş, mesai harcamış kişileri seçiyorlardı.

(devamını oku)

tülay atabey

Tülay ATABEY

Türkçe Öğretmeni

   16 Ocak 2017 tarihinde başlayan, en ince ayrıntısına kadar özenle hazırlanmış, değerli hocalarımızın sunumuyla başlayan “Geleceğin Okuryazarlarını Yetiştiren Öğretmen Eğitimi” isimli projede yer almanın memnuniyeti içerisindeydim. Değerli hocalarımızın sunduğu sunumlarda “Acaba ben hangisiyim?” veya “Medya, hayatımızda bu kadar önemli miydi?” sorularına cevap ararken medyanın hayatımızda ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Birbirlerini tanımayan insanların ortak bir amacı gerçekleştirmek için bir araya geldiği, keyifle çalıştığı “Buzları kırıyoruz.” etkinliğini meslek hayatımda oryantasyon çalışmalarımda kesinlikle kullanacağım.

(devamını oku)