Alper Coşkun

Alper COŞKUN

Türkçe Öğretmeni

Bir proje düşünün ki hem birbirinden güzel ve doyurucu etkinliklerle dolu olacak hem de projeye ev sahipliği yapan şehirlerin kültürünü tanıtacak. Hem yoğun ve yorucu çalışmaları içerisinde barındıracak hem de bu yorgunluğu size hiç hissettirmeyecek dostlar kazandıracak.

BİR PROJE DÜŞÜNÜN

Bir proje düşünün ki hem birbirinden güzel ve doyurucu etkinliklerle dolu olacak hem de projeye ev sahipliği yapan şehirlerin kültürünü tanıtacak. Hem yoğun ve yorucu çalışmaları içerisinde barındıracak hem de bu yorgunluğu size hiç hissettirmeyecek ve güzel dostlar kazandıracak.

Projenin sona erdiği 28 Haziran 2019 tarihinden geriye baktığımda ilk günkü çekingenliğimi, heyecanımı düşünüyorum da… Bu uzun gibi görünen kısa zaman dilimine neler sığdırmadık ki: İlk olarak öğretmen olarak her zaman kendimi yenilemem gerektiği fikrini bir kez daha yeşerdi zihnimde. Medya okuryazarlığı kavramına ne kadar dar baktığımı fark ettirdi bana, bu uzun gibi görünen kısa zaman dilimi. Bundan sonra medya okuryazarlığı kavramını, buradan kazandığım anlam genişliği içerisinde değerlendireceğim. “Dijital Okuryazarlık” kavramının içini nasıl dolduracağımı, bir “dijital göçmen” olarak “dijital yerlilerle” nasıl bir dil kullanmam gerektiğini ben bu projeyle öğrendim.

Bu projenin bence en güçlü yanı teorik ve pratiğin at başı gitmesi. Söz gelimi çizgi filmin, animasyonun tarihini öğrenirken hemen ardından bir animasyon hazırlamak teorik bilgiyi daha da pekiştirdi bende. Senaryo yazmanın, bir televizyon, bir radyo programı hazırlamanın püf noktalarının neler olduğunu ve bunları okullarımızda öğrencilerimizle nasıl uygulayabileceğimizi öğretti bana. Öğrencilerimle yeni projelere imza atmak için bir motivasyon oldu.

Değerli eğitmenlerimizin -başta Nilüfer PEMBECİOĞLU, Nezih ORHON, Adnan ALTUN hocalarım olmak üzere Aslı SÜREK ve Ebru ARDIÇ Hanımlar ve diğer bütün değerli hocalarımız- güler yüzlerini, alanlarına olan hâkimiyetlerini ve sabırlarını asla unutmayacağım. Sürekli fotoğraflarımızı çekmesi için başlarının etlerini yediğimiz buna rağmen bizleri hiç kırmayan Rıdvan GENÇER ve Muhammet GÜNDOĞAN isimli arkadaşlarımıza da teşekkürü borç bilirim.

Ve tabi ki bu projenin mimarı, en çok emek harcayıp en çok yorulanı, bu yorgunluğa rağmen güler yüzünü, ilgisini hiç bizlerden esirgemeyen Değerli Hocamız Hüseyin Sayın’a ve Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Biriminde görev yapan kıymetli mesai arkadaşlarına sonsuz teşekkür ederim.

İnşallah başka güzel projelerde de buluşmak ümidiyle…