Ayşegül Ümmühan Şan

Ayşegül Ümmühan ŞAN

Sosyal Bilgiler Öğretmeni

   “TÜBİTAK-4005 Geleceğin Okuryazarlarını Yetiştiren Öğretmen Eğitimi Projesi” e-postasını aldığımda; TÜBİTAK, “gelecek” ve “okuryazar” kelimeleri âdeta neon ışıkları gibi yanıp sönmüştü benim için. Mesleki tecrübemin azlığından dolayı daha önce hizmet içi eğitime bile katılmamıştım.

   Projenin ilk günü kimlik kartımı ararken heyecanım yüzümden okunuyordu. Proje boyunca muhteşem insanlarla tanıştık. Önce kısa film çektik, sonra TV programı hazırladık, haberleri yorumladık, doğru ve yanlış haberin ayrımına vardık. Kâh kameraman olduk kâh muhabir. Radyo programı hazırladık. Özellikle radyo programı hazırlama etkinliği, gözlem yeteneğini konuşma yeteneğiyle birleştirmesi açısından çok faydalıydı.

   İleride medya okuryazarlığı dersini okutma fırsatım olursa öğrencilerimle beraber bir radyo programı hazırlamak isterim. Hemen ardından bir radyo kanalının ziyaret edilmesinin uygulamayı pekiştireceği kanaatindeyim. Her şey çok keyifliydi. En az 100 güzel insanla tanıştık. Herkese çok teşekkürler ya da ne olduğunu yeni kavradığım tabirle “Yayında ve yapımda emeği geçen herkese :)” çok teşekkürler.