Derviş Vural

Derviş VURAL

Sınıf Öğretmeni

   Geleceğin medya okuryazarlarını yetiştiren öğretmen eğitiminde yıllar önce yaşadığım bir tecrübeyi tekrar yaşadım:

   Öğretmenliğe başladığım ilk yıllardı. Yeniceoba kasabasında görev yapmaktaydım. Daha henüz toy bir öğretmendim ve çevremdeki tecrübeli meslektaşlarımdan ve kitaplardan olabildiğince faydalanmaya çalışsam da hep bir şeyler eksikti sanki. Bir gün çalıştığım kasabanın bağlı olduğu Cihanbeyli ilçesine Hasan Yılmaz adında bir akademisyenin geleceğini öğrenince dört gözle o günün gelmesini beklemiştim ve nihayet o gün gelmiş seminere ben de katılmıştım. Salon hıncahınç doluydu. Hocamız seminere başladı ve çok da akıcı bir seminer verdi.

Aslında bildiğimiz ama unuttuğumuz şeyleri anlatıyordu. Farkındalık yaratmıştı bende aslında. Öğretmenliğin gerçek manada insan olmak olduğunu bize basit örneklerle anlatmıştı. Ona ait iki kitabı da satın alıp defalarca o iki kitabı okudum ve çevredekilere tavsiye ettim.

   Yıllar sonra aynı duyguları bu eğitimde de yaşadım. Bu eğitim bende bir farkındalık oluşturdu. Sıradanlığımı değiştirdi. Hayata başka pencerelerden de bakmam gerektiğini hatırlattı. Teşekkür ederim emeği geçen herkese. Saygılarımla…