Sebahattin Öz

Sebahattin ÖZ

Sosyal Bilgiler Öğretmeni

   Beş günlük eğitimimizin her aşamasında yeni ve güzel tecrübeler edindim. Eğitimin ilk günündeki ortak sunumlarda birbirinden farklı pek çok konuşmacının içeriklerini öğretici ve akılda kalıcı bir şekilde nasıl anlatılabileceğini öğrendim.

   Nezih Hoca’nın “TV Programı Hazırlama” etkinliğinde; izlediğimiz TV programlarının aslında ne kadar zor ve emek isteyen çalışmalar (planlama, senaryo yazma, hedef kitleyi belirleme vb.) sonucunda yapıldığını görmüş oldum. “Film Atölyesi” etkinliğinde farklı çekim tekniklerinin, bir filmin içerik ve kalıcılığına olan etkilerini Nilüfer Hoca’nın eşsiz anlatımı ve sunumuyla öğrendim. “Gördüğümü anlatıyorum: radyoya program yapıyorum.” etkinliğinde bizlere, yapılan işin genellikle basit geldiği saatler süren radyo programlarının aslında ne kadar hitabet, içerik, plan ve cümle mühendisliği gerektirdiğini çok iyi anladım. Dört dakikalık bir radyo programını bile hiçbirimiz saçmalamadan tamamlayamadık!  “Geleceğin Gazetecileri” etkinliği bizlere gazete ve dergilerde kullanılan fotoğraf, manşet ve üslubun, bir olayın toplum üzerindeki etkisini yönlendirmedeki gücünü çok net gösterdi. “Sosyal Medyaya Medya Üretimi” ve “Tarih Yazıyorum: Araştırmacı Gazeteci Tekniği” etkinliklerinde ise Adnan Hoca’mızın bizlere ön yargıları kırmanın, tarafsız ve objektif bir değerlendirme yapabilmek için ulaşılabilen tüm kaynakların titizlikle incelenmesi gerektiğinin önemini çok güzel iki uygulama ile gösterdi. Ayrıca az materyalle kalıcı ve dikkat çekici bilgilendirme sağlamada “infografik” hazırlamanın kolaylıklarını da çok eğlenceli bir şekilde anlattı. “Dijital hikâye oluşturuyorum.” etkinliği ise hazırlığı, düzenlenmesi, yayınlanması en uzun, en yorucu ama bir o kadar da öğretici bir uygulama oldu benim için. Hüseyin Hoca’mızın proje öncesinde, devamında ve sonrasında insanlarla kurduğu pozitif iletişim, olaylar karşısında gösterdiği sabır ve anlayış benim için öğretmenlik mesleğimizin temel prensiplerini tekrar hatırlamama vesile oldu.

   Bu eğitim projesi, beni üniversite günlerimdeki okuma, araştırma, öğrenme ve birlikte çalışma yıllarıma geri götürdü. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim…